Dzielić chleb sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło

Dożynki gminne w Cedrach Wielkich to wyjątkowe święto, które co roku gromadzi mieszkańców naszej gminy, by wspólnie podziękować za zbiory i uczcić zakończenie prac polowych. To czas radości, wspólnego świętowania i integracji lokalnej społeczności, której serce bije w rytm pracy na roli. W tym roku symbolicznego otwarcia dożynek dokonał wójt Dawid Pietrucha, odszpuntowując beczkę piwa.

Tradycyjnie, uroczystość rozpoczęła się od mszy dziękczynnej koncelebrowanej w cedrowskim kościele. Następnie kolorowy korowód dożynkowy przeszedł w sąsiedztwo hali sportowej, gdzie kontynuowano świętowanie.

- Szanowni gospodarze naszej gminy. Przekazujemy ten tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznych plonów, życząc Państwu, abyście dzielili nim sprawiedliwie – tak, aby nie zabrakło go do następnych pomyślnych zbiorów – mówili starostowie tegorocznych dożynek, Magdalena i Michał Lech z Wocław, którzy od prawie ćwierć wieku prowadzą gospodarstwo rolne.
Dodajmy, że mieszkańcy Wocław swoją wspólną pracę zaczynali skromnie, bo zaledwie od 5 ha, a dziś areał, który uprawiają powiększył się aż do 115 ha.

Justyna Słowińska, przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie podziękowała za przekazany chleb i obiecała dzielić nim sprawiedliwie. Nie kryła również radości, że tak wielu gości odwiedziło tego dnia Cedry Wielkie.
- Dzisiejszy dzień to święto rolników, ogrodników oraz sadowników i pszczelarzy. Im wszystkim dziękujemy za trud codziennej pracy. Dziś wszyscy mogą cieszyć się zebranymi polami i świętować – mówiła Justyna Słowińska.

Rolnikom podziękował również wójt naszej gminy Dawid Pietrucha.
- Te podziękowania kieruję do Was oraz Waszych rodziców i dziadków, bo to praca Was wszystkich ukształtowała charakter naszej gminy. Dożynki to bardzo radosne święto, a ja jestem zaszczycony, że po raz pierwszy mogą uczestniczyć w nim jako gospodarz gminy Cedry Wielkie – zaznaczył Dawid Pietrucha.

Poseł Kazimierz Smoliński powiedział, że rolnicy dziękują: Bogu za to, że ten pobłogosławił, a ziemi za to, że ona wydała plon.
- Ale żeby tak było potrzeba ogromnej pracy rąk ludzkich. Ziemia żuławska jest bardzo urodzajna, wymaga jednak wielkiego nakładu pracy. Dziękuję za to, że dzięki Wam jesteśmy zabezpieczeni w żywność, bo to jest rzecz najważniejsza. Na szczęście.
Polska posiada nadwyżkę żywności, a jest to zasługa urodzajnej ziemi i ciężkiej pracy rolników – podkreślał poseł Smoliński.

Jarosław Karnath, starosta gdański przypomniał, że już od czasów słowiańskich obchodzono święto plonów i wieńców.
- Kiedyś był to dzień równonocy, przypadający na 23 września. Teraz uroczystości dożynkowe rozpoczynają się po święcie Matki Boskiej Zielnej, a więc po 15 sierpnia. Okazałość wieńców, podniosła msza i mnogość gości świadczą o tym, że tego chleba w gminie Cedry Wielkie na pewno nie zabraknie – podkreśla starosta gdański.

Rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom życzenia złożyła Barbara Ogrodowska, starosta nowodworski, a Dominik Mazur, prezes Ruchu Narodowego Powiatu Gdańskiego przeczytał list od wicemarszałka Krzysztofa Bosaka, który podziękował rolnikom za ich niezłomną pracę i oddanie, bo dzięki nim Polska może cieszyć się dostatkiem, a tradycje rolnicze są zachowywane i pielęgnowane.
Dożynki, jak co roku, były okazją do wręczenia nagród w Konkursie „Piękna wieś pomorska”. Przypomnijmy, że w tym roku w kategorii „wieś” wygrało sołectwo Giemlice. Z kolei w kategorii „zagroda” wygrał Zdzisław Niemiec ze Stanisławowa, natomiast w kategorii „posesja” zwyciężyła Jolanta Paszkowska z Błotnika.

Święto plonów to również moc atrakcji artystycznych, kulinarnych i rekreacyjnych. Gwiazdą wieczoru była legendarny zespół Variux Manx & Kasia Stankiewicz. Dzięki znakomitej pogodzie nasi goście mogli się wykazać się umiejętnościami tanecznymi podczas – prowadzonej przez zespół Haker – zabawy, wieńczącej dożynkową imprezę.

Jak zwykle wiele emocji – zarówno uczestnikom, jak i kibicom – przysporzył turniej sołectw, który w tym roku zakończył się sukcesem Cedrów Wielkich. Miejsca na podium zajęły jeszcze Koszwały (2. miejsce) i Trzcinisko (3. miejsce). Z kolei nagrodę główną za najpiękniejszy wieniec otrzymało sołectwo Giemlice.

Szczegóły
Data dodania 5 września 2024